برنامه مهاجرتی کارگران ماهر و حرفه‌ای

یکی از روش های مهاجرت به کانادا از طریق برنامه کارگران ماهر و حرفه ای کانادا است .کانادا همیشه سعی در توسعه کسب و کار و اقتصاد کشور خود داشته به همین دلیل از  طریق این برنامه کمبود نیروی کار خود را رفع کرده است و مشاغلی پایدار و پر رونق ایجاد کرده است. این برنامه  تحت پوشش سیستم اکسپرس اینتری است و کاملا رقابتی است و پذیرش افراد بر اساس امتیازی است که کسب می کنند.

بیشتر کسانی که به تازگی وارد کانادا می‌شوند، با راهنمایی‌ها و کمک‌های تنظیم شده در برنامه‌های «مهاجرت اقتصادی» می‌توانند در این کشور سکونت پیدا ‌کنند. طبق اهداف مهاجرت کانادا طی سال‌های 2018-2020 سالانه از ورود حدود 200 هزار مهاجر اقتصادی جدید به این کشور استقبال شده است؛ این یعنی اتباع خارجی که مهارت‌های لازم و کافی داشته باشند، فرصت‌های فراوان و زیادی در اقتصاد کانادا دارند تا خلأ نیروی کار موجود را پر کنند.

«مهاجرت اقتصادی» به برنامه‌های مهاجرتی گفته می‌شود که هدف از این برنامه‌ها تأثیرگذاری مفید و مثبت بر اقتصاد کاناداست. جذب حداکثری مهاجران و پذیرش عمومی کارگران ماهر در کانادا از اساسی‌ترین برنامه‌های مهاجرت اقتصادی است. از آن‌جا که کارگران ماهر می‌توانند کمبود نیروی کار را رفع کنند و مشاغلی پایدار و پر رونق در کانادا برای خود رقم بزنند، از این طریق به اقتصاد کانادا هم کمک بسزایی  خواهند کرد. برنامه‌های مهاجرت کارگران ماهر به نوعی برنامه‌های اقامت دائم محسوب می‌شوند و متقاضیان موفق در این زمینه می‌توانند وضعیت اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

      اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری  (Express Entry) سامانه‌ای است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) با هدف مدیریت سه برنامه اصلی مهاجرت کارگران ماهر فدرال از آن استفاده می‌کند:

  1. کارگر ماهر فدرال FSW
  2. نیروی حرفه‌ای فدرال FST
  3. روش تجربۀ کار کانادایی CEC

کارگر ماهر فدرال FSW

در این روش داشتن یک سال سابقه کار برای همه متقاضیان اجباری است و نیاز هم به تجربه کار کانادایی ندارد به همین دلیل روش مهاجرتی مناسبی برای همه افرادی است که در خارج کانادا زندگی می کنند. این روش نیازمند تجربه کاری، سطح تحصیلات و مهارت زبان خاص خود است.

نیروی حرفه ای فدرال FST

باید متقاضیان در حرفه ی مورد نظر دو سال سابقه کار داشته باشند در 5 سال گذشته و یک پیشنهاد شغلی تمام وقت از سمت یک کارفرمای کانادایی را دریافت کنند که حداقل 12 ماه طول بکشد.

تجربه کار کانادایی CEC

متقاضی در این روش نیاز به تجربه کار کانادایی دارد و فرد باید سابقه حداقل 12 ماه کار تمام وقت در سه سال گذشته همراه با مهارت کافی داشته باشد و این روش برای اتباع خارجی که تجربه کار کانادایی ندارند مناسب نیست.

شرایط پیشنهاد شغلی برای برنامه کارکنان ماهر فدرال:

همچنین بسیاری از استان‌ها، شیوه‌های مهاجرتی خاص خود را که برنامه نامزدی استانی (PNP) نامیده می‌شوند و همسو با اکسپرس اینتری هستند، اجرا می‌کنند. داوطلبانی که واجد شرایط یکی از برنامه‌های مدیریت شده از طریق اکسپرس اینتری هستند، باید درخواست خود را به لیست انتظار اکسپرس اینتری ارسال کنند. سپس به کلیه داوطلبان اکسپرس اینتری بدون توجه به واجد شرایط بودن آن‌ها، با استفاده از نظام جامع رتبه‌بندی (CRS) نمره‌ای بر اساس مشخصاتشان اختصاص می‌یابد. این نمره براساس معیارهای مختلفی از جمله سن، تحصیلات، تسلط به زبان، سابقه کار و میزان ارتباط با کانادا در نظر گرفته می‌شود. برای بالاترین رتبه‌ها، دعوت‌نامه‌هایی برای درخواست اقامت دائم در قرعه‌کشی ‌دوره‌ای اکسپرس اینتری صادر و پس از این دعوت، طی فرایند شش ماهه پروسه اقامتی انجام می‌شود.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

راهنمای  اکسپرس اینتری کانادا

راهنمای 2024 اکسپرس انتری کانادا  (Canada Express Entry)سریع‌ترین و محبوب‌ترین مسیری است که برای هر متقاضیان واجد شرایط جهت ورود به کانادا می‌توان پیشنهاد داد؛ همۀ مهاجرانی که به دنبال آغاز زندگی نوین در کانادا هستند. اکسپرس اینتری درخواست‌های مشتاقان مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم در این کشور را سازمان‌دهی و پردازش می‌کند.

چگونه می‌توانم برای اکسپرس اینتری اقدام کنم؟

درخواست برای اکسپرس اینتری طی دو مرحله انجام می‌شود؛ اولین مرحله ارائه پروفایل خود شخص است که باید اسناد و مدارک زیر را ارائه نماید:

پس از ارسال مشخصات خود و دریافت دعوت‌نامه برای اقامت دائم کانادا، باید برنامه جامع‌تر و کامل‌تری ارائه کنید که شامل نامه‌های شغلی، اسناد هویتی اضافی، گواهی و اسناد عدم سوء پیشینه و نتایج معاینه پزشکی است.

 

 

چه کسانی واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند؟

داوطلبانی که مدرک دانشگاهی دارند و در کنار تجربۀ کاری و مهارت متوسط به بالا ​​در زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارا می باشند از گزینه‌های بسیار عالی در این زمینه هستند. داوطلبانی هم که واجد شرایط برنامه‌های زیر هستند، می‌توانند در برنامۀ اکسپرس اینتری درخواست خود را ارسال کنند:

شرایط اکسپرس اینتری چیست؟

به طور کلی، لازمۀ واجد شرایط بودن برای درخواست به عنوان کارگر ماهر در اکسپرس اینتری این است که:

این حداقل شرایطی است که برای اکسپرس اینتری به عنوان کارگر ماهر در نظر گرفته می‌شود؛ البته رعایت این شرایط به معنای دریافت دعوت‌نامه برای اقامت دائم کانادا نیست. داوطلبانی که خصوصیات بارزتری دارند همیشه از بین کسانی انتخاب می‌شوند که فقط حداقل شرایط را داشته باشند.

داوطلب برگزیدۀ اکسپرس اینتری کیست؟

هیچ نوع پروفایل متناسب با همۀ شرایط مناسب برای اکسپرس اینتری وجود ندارد. داوطلبانی که وارد لیست انتظار می‌شوند، نمرۀ جامع رتبه‌بندی (CRS) دریافت می‌کنند. از این میان کسانی که رتبۀ بالاتری دارند، دعوت به درخواست برای اقامت می‌شوند. معیارهای انتخابی که می‌تواند در نمرۀ CRS شما تأثیر بگذارد تسلط بر زبان، سن، میزان تجربۀ کاری، تحصیلات و ارتباطات کانادایی شماست.

داوطلبان مناسب برای برنامه اکسپرس اینتری شرایط افرادی هستند که عموما مشخصات زیر را دارا باشند:

عوامل دیگری که می‌تواند امتیاز متقاضی را افزایش دهد، شامل موارد زیر است:

آیا برای اکسپرس اینتری به پیشنهاد کاری نیازی دارم؟

شما برای اکسپرس اینتری به پیشنهاد شغلی نیازی ندارید. بیشترین تعداد داوطلبانی که برای اکسپرس اینتری انتخاب شده‌اند، پیشنهاد کار رسمی کانادایی ندارند.

یک پیشنهاد رسمی شغلی کانادایی می‌تواند 50 تا 200 امتیاز به برنامه اکسپرس اینتری شما اضافه کند. برای کسب این امتیازات همیشه ارزیابی تأثیر مثبت بازار کار

 (LMIA) لازم است. با این حال، یک پیشنهاد شغلی غیر رسمی امتیاز اضافی به امتیازات اکسپرس اینتری شما اضافه نمی‌کند و نباید در برنامه ذکر شود.

اکسپرس اینتری چه مدت زمانی طول می‌کشد؟

از زمان ارسال پروفایل اکسپرس اینتری تا صدور ویزای اقامت دایم، پردازش اکسپرس اینتری ممکن است شش ماه طول بکشد. با این حال، کار همۀ پرونده‌ها به سرعت پیش نمی‌رود. پروفایل اکسپرس اینتری شما در صورت دعوت نشدن به درخواست، به مدت 12 ماه در مجموعۀ لیست انتظار داوطلبان، فعال خواهد بود. اگر بعد از 12 ماه انتخاب نشدید، شما می‌توانید مشخصات خود را دوباره ارسال کنید و در لیست انتظار قرار گیرید.

پروفایل شما به مدت 12 ماه در لیست انتظار اکسپرس اینتری معتبر خواهد بود. با صدور ITA ، شما 90 روز فرصت خواهید داشت تا اسناد مورد نیاز را ارائه دهید. هنگامی که مقامات مهاجرت درخواست کامل شما را دریافت کردند، ویزای اقامت دائم شما باید طی مدت شش ماه یا کمتر پردازش شود.

کدام یک بهتر است: PNP یا Express Entry؟

پاسخ به این سوال ساده نیست؛ اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفت. بیشتر PNP ها به یک متقاضی نیاز دارد که یک پروفایل اکسپرس اینتری داشته باشد. نکتۀ دیگری که باید در نظر گرفت این است که اکثر برنامه‌های PNP به یک متقاضی نیاز دارد که ارتباط خاصی با منطقه داشته باشد. اگر در یکی از استان‌های کانادا مشغول کار یا تحصیل هستید، در نظر گرفتن برنامه PNP توصیه می‌شود. اگر ارتباط مشخصی با مکانی در کانادا ندارید، مسیر کلی‌تر اکسپرس اینتری به منظور اقامت دایم در این کشور احتمالاً بهترین گزینۀ برای شما خواهد بود.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

آیا امتیاز CRS کاهش می‌یابد؟

شانس موفقیت یک شخص از طریق هر یک از برنامه‌های اکسپرس اینتری به امتیاز نظام جامع رتبه‌بندی (CRS) او بستگی دارد. اگر امتیاز یک متقاضی برای قرعه‌کشی‌های اخیر اکسپرس اینتری نزدیک به حداقل امتیاز CRS باشد، احتمال پذیرش در سامانۀ اکسپرس اینتری وجود خواهد داشت. پیش‌بینی چگونگی نوسان امتیاز CRS در آینده غیرممکن است.

هیچ وکیل یا مشاوری نمی‌تواند تضمین کند که شخص از طریق سامانه اکسپرس اینتری موفق به دریافت اقامت دائم می‌شود. روند این نوع درخواست معمولا طولانی، پیچیده و مدام در حال تغییر است.

شش روش برای افزایش امتیاز CRS شما:

1. آزمون آیلتس را مجدد امتحان دهید.

بهبود نمرۀ آیلتس روشی برای افزایش امتیازات است. به طور طبیعی نتایج خوب آیلتس می‌تواند شما را به 160 امتیاز برساند؛ اما اگر نمره آیلتس خوبی داشته باشید، به همراه تحصیلات متوسطه، 50 امتیاز اضافی کسب خواهید کرد. نمرۀ آیلتس خوب و حداقل سه سال سابقه کار می‌تواند 50 امتیاز دیگر برای شما کسب کند.

برای واجد شرایط بودن در این برنامه باید حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) 7 را کسب کنید؛ اما اگر بتوانید (CLB) 9 را در تمام مهارت‌های زبان کسب کنید، حداکثر 260 امتیاز اکسپرس اینتری را فقط برای مهارت زبان خود به دست خواهید آورد. همچنین می‌توانید در آزمون آیلتس هر چند بار که بخواهید شرکت کنید؛ حتی پس از ارسال مشخصات خود به لیست انتظار، می‌توانید پروفایل اکسپرس اینتری خود را طبق نتایج جدید آزمون آیلتس به روز کنید.

نکته مهاجرتی: هر چه زودتر در آزمون آیلتس ثبت نام کنید. به این ترتیب، اگر عملکرد خوبی را که انتظار داشتید به دست نیاوردید، قبل از ارسال پروفایل خود وقت دارید آن‌ را ارتقا دهید. شما همیشه می توانید پروفایل خود را به روز کنید.

2. تجربه کاری

از آن‌جا که اکسپرس اینتری برنامه‌های مربوط به روش‌های مهاجرت اقتصادی را مدیریت می‌کند، تجربۀ کاری شما بخش مهمی از محاسبه امتیازات اکسپرس اینتری را شامل می‌شود.

نکته مهاجرتی: اگر واجد شرایط اکسپرس اینتری نیستید یا اگر واجد شرایط هستید اما نمرۀ رقابتی ندارید، ابتدا به عنوان دانشجو یا کارگر موقت به کانادا سفر کنید. تجربۀ کانادایی می‌تواند در ایجاد گزینه‌های مهاجرت کانادایی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. گرچه بسیاری از داوطلبان از تجربۀ کاری که دارند تا حد ممکن استفاده نمی‌کنند، اکسپرس اینتری از ماتریس طبقه‌بندی شغلی ملی (NOC) برای اختصاص امتیاز به همۀ مشاغل استفاده می‌کند. انتخاب کد NOC مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش امتیاز شماست.

3. امتیازات همسر

در این جا سه ​​احتمال وجود دارد و ارزش آن را دارد همه را بررسی کنید؛

1. ابتدا ممکن است همسر یا شریک زندگی شما امتیاز بیشتری به شما بدهد. همسر یا شریک زندگی شما می‌تواند با شرکت مجدد در یک آزمون زبان، یا دریافت سنجش اعتبار تحصیلی (ECA) برای هر تحصیلات پس از دورۀ متوسطه، امتیازات اکسپرس اینتری شما را افزایش دهد.

2. ممکن است به عنوان یک متقاضی مجرد، نمره بالاتری داشته باشید. از آن‌جا که پروفایل شما به مشخصات همسرتان بستگی دارد، همراه بودن یا نبودن همسر شما می‌تواند نمرۀ شما را تغییر دهد. پس اگر همسر خود را به عنوان غیر همراه معرفی کنید، ممکن است باعث افزایش امتیاز خود شوید؛ اما این به معنای یک دورۀ جدایی است.

3. همسر شما ممکن است متقاضی جدی‌تری باشد. در این صورت قطعاً باید همسرتان متقاضی اصلی باشد.

نکته مهاجرتی: اگر شما و همسرتان هر دو داوطلب قدرتمندی هستید، می‌توانید هرکدام یک پروفایل را به لیست انتظار اکسپرس اینتری ارسال کنید و یکدیگر را به عنوان همراه بنویسید. به این ترتیب شانس موفقیت خود را دو برابر می کنید!

4. پیشنهاد شغلی

یک پیشنهاد شغلی تایید شده از یک کارفرمای کانادایی می‌تواند بین 50 تا 200 امتیاز اضافی به امتیازات شما اضافه کند. وقت خود را در بانک کار کانادا و همچنین وب‌سایت‌های مشاغل خصوصی و سایت‌های شبکه‌های اجتماعی بگذرانید و سعی کنید با کارفرمایان کانادایی در زمینۀ کاری خود ارتباط داشته باشید.

5. نامزدي استاني

در صورت دریافت نامزدی از یکی از استان‌ها 600 امتیاز اضافی کسب می‌کنید. در بسیاری از استان‌ها برنامۀ نامزدی مطابق با اکسپرس اینتری اجرا می‌شود؛ اما معمولاً متقاضی می‌تواند بفهمد برای کدام برنامه‌ها ممکن است واجد شرایط باشد و چگونه درخواست خود را مطرح کند.

6.مدرک تحصیلی

بازگشت به دانشگاه یا کالج به معنای سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ برای افزایش نمرۀ شماست. یک برنامه کوتاه مانند گواهی‌نامۀ یک ساله پس از دبیرستان می‌تواند امتیازات زیادی به شما بدهد. اگر قبلاً یک مدرک تحصیلات تکمیلی سه ساله یا بیشتر به ارزش 120 امتیاز داشته‌اید و برنامه دوم یک ساله را می‌گذرانید، می‌توانید 8 امتیاز اضافی را فقط برای تحصیل به دست آورید. اگر قبلاً 9 (CLB) و دو سال سابقۀ کار کانادایی داشته‌اید، می توانید 50 امتیاز اضافی برای قابلیت انتقال مهارت داشته باشید. در مجموع 58 امتیاز به امتیازات شما اضافه می‌شود.

مدارک تحصیلی کانادا در اکسپرس اینتری بسیار ارزشمند است و داشتن یک مدرک تحصیلی کانادایی می‌تواند درهای متعددی را برای اقامت دایم در کانادا به روی شما باز کند.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

حداکثر سن برای اکسپرس اینتری چیست؟

متقاضیان اکسپرس اینتری حداکثر سنی ندارند؛ هرچند متقاضیان 20 تا 29 سال بالاترین امتیازات را برای سن دریافت می‌کنند. اگر سن شما به طور قابل توجهی بیش از 35 سال است، اما سطح تحصیلات و ارتباطات قوی در کانادا دارید، شاید بتواند امتیازات از دست رفته مربوط به سن را جبران کند.