کانادا

کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت است که جمعیت آن درسال 2023 حدود 38 میلیون نفر تخمین زده شده ، 80 درصد این جمعیت نزدیک به مرز آمریکا زندگی می‌کنند. کانادا از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال به قطب شمال و از جنوب به آمریکا متصل و پایتخت کانادا شهر آتاوا است. در کشور کانادا دو مرز خاکی وجود دارد که آمریکا در جنوب و آلاسکا در شمال غرب واقع شده است. این کشور دارای منابع طبیعی گسترده و برخی از استان‌های آن وابستگی زیادی به بهره‌گیری از این منابع دارند. کانادا دارای 10 استان و 3 ناحیه ( قلمرو) است، مهم‌ترین استان کانادا از نظر اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد، که مهم‌ترین شهرهای آن تورنتو و اتاوا است. 

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

نام

کانادا

پایتخت

اتاوا ( ottawa)

بزرگترین شهرها

مونترال (montreal) و تورنتو (toronto)

مساحت

9948670 کیلومتر مربع

زبان رسمی

انگلیسی و فرانسوی

جمعیت

حدود 38.2 میلیون نفر

تعداد قلمرو ها و مناطق

قلمرو، 5 منطقه

تعداد ایالت ها

10 ایالت

آب و هوا 

سردسیر و قطبی 

نوع حکومت

فدرال - پارلمانی - پادشاهی مشروطه

پادشاه

ملکه الیزابت دوم

فرماندار کل

مری سایمون

نخست وزیر

جاستین ترودو

دین

مسیحیت – بی دین - اسلام

واحد پول

دلار کانادا

شاخص امید به زندگی

7/81 سال

جمعیت

بیش از 38 میلیون نفر

مناطق، قلمروها و ایالت‌های کانادا

کانادا به دلیل قرار گیری در نیم کره شمالی و نزدیکی آن با قطب شمال حدود 80% از مساحت آن خالی از سکنه است همچنین این کشور دارای 5 منطقه، 3 قلمرو و 10 استان است.

منطقه 

ایالت ها و قلمروهای زیر مجموعه 

منطقه آتلانتیک ( ATLANTIC)

نیوفاندلند و لابرادور - جزیر پرنس ادوارد - نوا اسکوشیا - نیوبرانزویک 

کانادای مرکزی ( CENTRAL CANADA)

کبک - انتاریو

منطقه فلات یا علفزار (PRAIRIES)

منیتوبا - ساسکاچوان - آلبرتا 

منطقه شمالی (NORTH)

نوناووت - نورت وست تریتوریز - یوکان 

منطقه ساحل غربی (WEST COAST)

بریتیش کلمبیا

جغرافیای کانادا

 کانادا،  دومین کشور بزرگ دنیا است که از سمت  جنوبی به آمریکا، از سمت شرقی به اقیانوس اطلس، از سمت غربی به اقیانوس آرام و ازسمت  شمالی به اقیانوس شمال وصل می‌شود . این تنوع جغرافیایی باعث ایجاد تنوع درآب و هوا این کشور شده است. اغلب مناطق کانادا دارای تابستان های معتدل و زمستان‌های سرد و طولانی است. این کشور از ۱۰ استان «کبک، آلبرتا (ادمونتون)، بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)، مانیتوبا (وینیپگ)، نیوبرانزویک (فردریکتون)، نوااسکوشیا (هلی فکس)، نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)، پرنس ادوارد (شارلوتتاون)، انتاریو (تورنتو) و ساسکاچوان (رجینا)» و ۳ قلمرو تشکیل شده است و دارای شهرهای متنوع بسیاری است.

در کانادا میتوان چهار فصل را تجربه کرد. 

کشور کانادا دارای 4 فصل مشخص، زمستان، بهار، تابستان و پاییز می باشد. آب و هوای کانادا و دما در فصول مختلف در سرتاسر کشور متفاوت است.

بهار 

فصل بهار در کشور کانادا کوتاه می باشد. فصل بهار در بسیاری از نقاط بارانی است و دمای هوا به تدریج در طول روز بالا می رود. بهار به سواحل غربی زودتر میرسد.

تابستان 

هوای کانادا در تابستان‌ها معمولا گرم و مرطوب است و دمای هوای روز بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد.

پاییز 

هوا در فصل پاییز خنک می باشد. این فصل در بخش‌های شرقی و مرکزی کشور مناظر شگفت انگیزی را ایجاد می‌کند که بسیاری از توریست‌ها را به سفر در این فصل وسوسه می‌کند.

زمستان

زمستان های کشور کانادا سرد و طولانی می باشد و مناطق شمالی کشور زمستان های سخت تری دارد.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

فرهنگ مردم کانادا 

کشور کانادا به دلیل مهاجر پذیری بالای آن و اینکه مردم از سرتاسر دنیا این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند دارای تنوع نژادی و فرهنگی بالایی است. این کشور جز 10 کشور برتر دنیا بوده و در لیست بهترین کشورهای دنیا برای زندگی قرار دارد طبق آمار سال 2022 حدود 400 هزار ایرانی در کانادا زندگی می‌کنند، در نتیجه برای ایرانیان مکانی مناسب برای زندگی است.

اقتصاد کانادا

کانادا به دلیل داشتن بازار گسترده و رشد اقتصادی خوب و وجود فرصت های مناسب جز 10 قدرت اقتصادی در دنیا قرار دارد و یکی از بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری و کار است.

- قطعات وسایل نقلیه         - نفت و گاز طبیعی        - فلزات             - محصولات برگرفته از چوب

این کشور در زمینه تجهیزات صنعتی مخابراتی وارد کننده عظیمی محسوب میشود.

- تجهیزات خودرو 115 میلیارد دلار        - قطعات الکترونیکی 72 میلیارد دلار      

- ماشین آلات 69 میلیارد دلار             - تجهیزات پلاستیکی 45میلیارد دلار 

 - انرژی 37 میلیارد دلار

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

مهاجرت به کانادا

نرخ رشد جمعیت در کشور کانادا پایین است، به همین دلیل کمبود نیروی کار دارد و همین امر موجب شده درب کشور کانادا برای مهاجرین باز شود و کانادا را به کشور مهاجر‌ پذیر تبدیل کرده است.
نرخ رشد پایین جمعیت باعث شده کانادا با کمبود نیروی کار مواجه شود، به همین دلیل چند سالی است درب کشور برای مهاجرین باز است. 

مهم‌ ترین شهرهای کانادا

مونترال، تورنتو، اتاوا و ونکوور، جزء بهترین شهرهای کانادا محسوب می‌شوند کل، کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و از لحاظ جمعیت، سی‌ و ششمین جایگاه را به خود اختصاص داده است.

لیست ۱۰ شهر بزرگ ثروتمند کانادا به ترتیب اولویت، به شرح زیر است:

شهر اتاوا کانادا

اتاوا پایتخت کشور کانادا و چهارمین شهر بزرگ کانادا است، همچنین این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود، مردم در شهر اتاوا بیشتر به زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند. بسیاری از موزه‌های مهم کانادا در این شهر واقع شده‌اند. هزینه‌های زندگی دراین شهر نسبت به شهر‌های دیگر نسبتا بالا است. یکی از ویژگی‌های خاص اتاوا در چند فرهنگی بودن این شهر دیده می‌شود به دلیل مهاجر پذیر بودن زیاد آن، افراد زیادی هر ساله با فرهنگ‌های مختلف وارد این شهر شده‌اند و از هر چهار شهروند اتاوایی یک نفر مهاجر است، 53 درصد از مهاجران مردم آسیا و خاورمیانه، 17 درصد مردم آفریقا و 15 درصد مردمی اروپایی هستند. این شهر در قسمت شرقی انتاریوی جنوبی واقع شده است و در هم مرزی با کبک قرار دارد. اتاوا شهری چهار فصل است.

شهر کبک کانادا

شهر کبک مرکز استان کبک کشور کانادا و چهارمین شهر قدیمی این کشور محسوب می‌شود. اکثر مردم این شهر به زبان انگلیسی و فرانسه صحبت می‌کنند علاوه بر این یکی از بزرگترین شهرهای این کشور به شمار می‌رود. این شهر به دلیل رایگان بودن خدمات درمانی و مقرون‌ به‌ صرفه بودن هزینه تحصیل در کانادا مکانی بسیار مناسب برای زندگی محسوب می‌شود، همچنین در کبک تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سردی وجود دارد و در بیشتر اوقات همراه با وزش باد است. 

شهر تورنتو کانادا 

شهر تورنتو پرجمعیت‌ترین شهر کشور کانادا محسوب می‌شود با جمعیت 2.615.060 و مساحت 243.3 کیلومتر مربع، مردم با فرهنگ های مختف در کنار هم زندگی می‌کنند، تورنتو مرکز استان انتاریو است. به دلیل پیشرفته‌های زیادی که تورنتو داشته به یک قطب اقتصادی و صنعتی تبدیل شده است و سهمش در تولید ناخالص داخلی کشور 20 درصد است. در فصل زمستان، هوا در تورنتو بسیار سرد و خشک است و وزش باد را نیز می‌توان به عنوان یکی از فاکتورهای آب و هوایی در این شهر ذکر کرد. به طور کلی آسمان تورنتو در بیشتر روزهای سال ابری است و گرمای تورنتو در تابستان آزاردهنده نیست.

شهر مونترال کانادا

یکی دیگر از شهرهای استان کبک و دومین شهر بزرگ کشور کاناداست با جمعیت حدود 1649519 نفر و مساحت 431.5 کیلومتر مربع، در مونترال تابستان گرم و طولانی است. این شهر در زمستان دارای بارش برف بسیار زیادی و  بیشتر اوقات  با وزش باد همراه می‌شود. مونترال بعد از پاریس دومین شهر است که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند همچنین این شهر از بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی و اقتصادی به شمار می‌رود که گردشگران بسیاری را  از جمله گردشگران ایرانی را به خود جذب کرده است و علت وجود دانشگاه‌های زیادی مونترال یکی از از شهرهای دانشجو خیز محسوب می‌شود.

درخواست مشاوره

از مشاوره تا اقامت کنارتان هستیم. کافیست فرم مشاوره را پر کنید.

حکومت کانادا

در سیستم‌های حکومتی کانادا اعتقاد بر این است که بالاترین مقام را قانون دارد که در قانون اساسی سال 1867 این موضوع  مکتوب شده است، این قانون به این موضوع اشاره دارد که یک پارلمان برای این کشور وجود داشته که از سه عنصر متمایز تاج، مجلس سنا و مجلس عوام تشکیل شده است، با این حال به عنوان یک ایالت فدرال، مسئولیت قانونگذاری در کانادا بین یک دولت فدرال، ده استانی و سه دولت منطقه‌ای مشترک است.

بهترین شهرهای کانادا برای زندگی:

جمعیت مردم کانادا

کشور کانادا با 9.98 میلیون کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان و با 38،526،760 نفر جمعیت 37 امین کشور پر جمعیت دنیا محسوب می‌شود. کانادا از نظر جمعیت حدود 5% از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهد. تورنتو، مونترال، ونکوور، کلگری، ادمونتون و اتاوا از جمله شهرهای است که دارای بیشترین جمعیت با بالاتر از یک میلیون نفر می‌باشد.

زبان و مذهب مردم کانادا

به دلیل سیاست آزادی مذهبی و عدم دخالت دولت کشور کانادا در امور دینی، امروزه می‌توان شاهد تنوع مذهبی و همزیستی مسالمت‌ آمیز بین پیروان ادیان مختلف در این کشور بود. از بین جمعیت کانادا حدود ٪۷۷ مسیحی هستند که از بین این جمعیت ۴۳٪ مذهب کاتولیک را اختیار کرده‌اند و بزرگ‌ ترین جمعیت مذهبی این کشور را تشکیل می‌دهند. 16 درصد مردم این کشور گرایشی به هیچ مذهبی ندارند. در آخر هم جمعیتی حدود ۶ درصدی از مردم کشور کانادا باور به سایر مذاهب دارند.

مسلمانان کانادا

بیش ازیک میلیون مسلمان درکانادا زندگی می کنند. محل اقامت مسلمانان کانادا به ترتیب تراکم جمعیتی عبارت است از شهرهای: تورنتو، مونترال، ونکوور، اتاوا، وینزر و شهرهایی دیگری همچون هالیفکس، واترلو، وینی پک، کیچنر، ادمینتون است.

واحد پول کانادا

واحد پول کانادا، دلار کانادا است که هفتمین پول رایج در جهان می‌باشد و همچنین ارزش پول کانادا تقریبا با پول کشور آمریکا برابر است.  
در حال حاضر نیز ارزش واحد پولی کانادا (دلار کانادا) نزدیک به واحد پولی کشور آمریکا است.

نظام آموزشی کانادا 

سیستم آموزشی در کانادا از سیستم فدرال برخوردار نبوده، و هر کدام از استان ها در زمینه ی سیاست های آموزشی خود مختار عمل می کنند.

مزایای زندگی در کانادا

معایب زندگی در کانادا 

مزایای کانادا نسبت به ایران 

 کانادا دارای مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به کشور ایران است به همین دلیل هرساله بسیاری از ایرانی‌ها به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند.

چرا کانادا

کانادا یکی از امن ترین کشورهای جهان است، مردم این کشور به مهمان نواز بودن معروف هستن و آموزش مقرون به صرفه دارن و همچنین کیفیت زندگی در این کشور بالاست و به دلیل مهاجر پذیر بودن به کشور چند فرهنگی معروف است.

کانادا از لحاظ محیطی :

کانادا از لحاظ کار:

تحصیل در کانادا:

امنیت در کانادا

فرهنگ و زندگی در کانادا: